Európska komisia potvrdila kritický stav nezávislosti našich súdov

16.04.2013 Bratislava

Európska komisia zaradila Slovensko medzi šesť krajín, ktoré majú problémy v oblasti súdnictva, hlavne pokiaľ ide o dĺžku súdnych konaní a organizáciu súdnictva. Medzi ostané negatívne hodnotené krajiny patria okrem nás aj Bulharsko, Taliansko, Lotyšsko, Poľsko a Slovinsko. Prieťahy v súdnom konaní nie sú na Slovensku ničím výnimočným, omnoho zarážajúcim je však fakt, že spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie sa v hodnotení nezávislosti súdov Slovensko nachádza na nelichotivom poslednom mieste!
Európska komisia vo svojej správe upozorňuje, že účinné súdne systémy a pocit dôvery, že zásada právneho štátu je plne dodržiavaná, sa priamo premieta do ochoty investovať do hospodárstva. „Príťažlivosť krajiny ako miesta na investovanie a podnikanie je nepochybne väčšia, ak daná krajina disponuje nezávislým a efektívnym súdnym systémom,“ vyhlásila podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová.
Vzhľadom na tieto nelichotivé štatistiky zvažuje poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti a člen Ústavnoprávneho výboru Miroslav Kadúc iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze výboru. „Keďže sa úplne stotožňujem s tým čo povedala komisárka Redingová, zostal som zhrozený, keď som zhliadol graf zobrazujúci vnímanie súdnej nezávislosti, kde sme nielen na chvoste krajín Európskej únie, ale zároveň na hrozivom 115. mieste spomedzi 144 krajín sveta. Teraz je úplne zrejmé aký je ďalší z dôvodov prečo investori z našej krajiny odchádzajú, že neprichádzajú noví, resp. že ich musíme lákať na dotácie, ktoré by sme im núkať možno ani nemuseli, ak by sme mali na Slovensku kvalitné a nezávislé súdnictvo,“ tvrdí Kadúc. Situácia v Slovenskom súdnictve je o to kritickejšia, že tieto problémy máme aj napriek tomu, že v prepočte na obyvateľa sme po Slovinsku a Česku na treťom mieste v počte sudcov.
„Ministerstvo spravodlivosti už skôr deklarovalo, že problém s prieťahmi pozná a tento stav má v úmysle riešiť, nie je mi však známy spôsob riešenia omnoho závažnejšieho problému, ktorým je vnímanie nezávislosti súdnictva na Slovensku. Ak obyvatelia vnímajú naše súdnictvo vo väčšej miere ako nie nezávislé, potom so zvedavý ako dlho, ak vôbec, budeme môcť o Slovensku hovoriť ako o právnom štáte. Z tohto dôvodu budem interpelovať ministra spravodlivosti, pričom mám v úmysle osloviť aj ostatných opozičných členov Ústavnoprávneho výboru so žiadosťou o zvolanie mimoriadnej schôdze výboru na túto tému. Privítal by som, ak by sa o takúto mimoriadne dôležitú tému zaujímal aj pán minister a na zasadnutie výboru prišiel, rovnako to platí pre všetkých ostatných čelných predstaviteľov súdnictva, ktorí môžu pohľad na nezávislosť súdnictva zmeniť k lepšiemu,“ dodal Kadúc.
M. Kadúc
 

 

Vyberte región